Yrkesrådens sammansättning

Yrkesråden ska bestå av en sammansättning av personer med följande kriterier:

  • Person aktiv i yrket
  • Företrädare för branschorganisation med nära anknytning till yrket i de fall det finns en branschorganisation
  • Aktiv yrkeslärare
  • Expert vid yrkestävlingar i förekommande fall
  • Partsrepresentant – uppgiften fördelas av BYNs arbetsutskott
  • Representant för BYNs kansli
  • Adjungerad ledamot efter behov och enligt yrkesrådets beslut

Anläggningsdykare

Daniel Larsson

Byggnads

Lars Tullstedt

AU - Byggföretagen

Thomas Hagman

BYNs kansli

Beläggningsarbetare

Thomas Hagman

BYNs kansli

Magnus Andersson

AU - Seko

Ola Fäldt

Skanska Beläggning

Jörgen Erlandstam

Yrkeslärare

Glenn Lundmark

Asfaltsskolan / NCC

Bergarbetare

Jesper Hedin

Svemin

Jan Johansson

Bergsprängarentreprenörernas förening

Thomas Hagman

BYNs kansli

Görgen Zilén

AU - Byggnads

Magnus Ekeljung

AU - Seko

Ninni Broström

Hedemora Näringsliv

Claes Lindström

Bergutbildarna

Micke Kauppi

Magnus Schakt

Betongarbetare

Wahik Bedrosian

Yrkeslärare/tävlingsexpert

Anders Olsson Grytfors

A Olsson Grund & Betong AB

Claes Wallin

Byggföretagen

Christer Persson

HR NCC

Christian Nielsen

BYNs kansli

Daniel Grytfors

Tångavik AB

Johnny Wessen

Yrkeslärare

Görgen Zilén

AU - Byggnads

Golvläggare

Lars Tullstedt

Byggföretagen

Patrik Nordahl

Golvbranschen

Michael Gustafsson

BYNs kansli

Håltagare

Christian Nielsen

BYNs kansli

Görgen Zilen

AU - Byggnads

Roger Blomqvist

Byggnadsberedning

Linda Dahlin

Betonghåltagning i Göteborg AB

Peter Danielsson

Håltagarna Borrteknik Sverige AB

Peter Tägt

Byggnads

Stefan Bergsten

Utbildare Husqvarna AB

Sony Andersson-Rask

Yrkeslärare

Mobila maskiner anläggning

Anita Ifrig

AU - ME

Magnus Ekeljung

AU - Seko

Lars Tullstedt

Byggföretagen

Maria Klees

TYA

Janne Svensson

AK-Schakt

Thomas Hagman

BYNs kansli

Kristoffer Karlsson

Swecon Anläggningsmaskiner

Thomas Bladh

ME-skolan

Magnus Anderssson

Maskinentreprenörerna (ME-skolan)

Maria Temptander

TYA

Mobila maskiner grundläggning

Thomas Hagman

BYNs kansli

Lars Tullstedt

AU - Byggföretagen

Sussie Bierbum

Svensk Grundläggning

Patrik Andersson

Skanska Grundläggning

Fredrik Severin

Geofound

Leena Haabma Hintze

Svensk Grundläggning

Mobila maskiner kranar

Jenny Forsell

Mobilkranföreningen

Lena Åhl

Svensk Betong (Betongpump)

Michael Gerling

Ånge mobilkranar

Lars Tullstedt

AU - Byggföretagen

Börje Kvist

Thomas Hagman

BYNs kansli

Görgen Zilén

AU - Byggnads

Anette Petersson

Flens Byggkranar

Maria Temptander

TYA

Maria Klees

TYA

Murare

Bengt Westman

AU - Byggnads

Johan Onno

SPEF

Mats Böckman

Yrkeslärare / Tävlingsexpert

Peter Åhlander

JM

Michael Gustafsson

BYNs kansli

Plattsättare

Andreas Markstedt

Yrkeslärare / Tävlingsexpert

Michael Gustafsson

BYNs kansli

Bengt Westman

AU - Byggnads

Patric Lindén

BKR

Ställningsbyggare

Anna Lundström

JUF Byggnadsställningar

Christian Nielsen

BYNs kansli

Krister Eriksson

Ramirent Safe Access

Ulf Kvarnström

Byggnads

Håkan Carlsson

STIB

Anders Ohlsson

Ställningsskolan AB

Lars Tullstedt

AU - Byggföretagen

Stenmontörer

Michael Gustafsson

BYNs kansli

Bengt Westman

AU - Byggnads

Tak- och Tätskiktsmontörer

Christian Nielsen

BYNs kansli

Eva Thor

AU - Byggföretagen

Träarbetare

Magnus Nordin

BYNs kansli

Bengt Westman

AU - Byggnads

Eva Thor

AU - Byggföretagen

Mikael Göras

DHS Bygg

Susanne Jonsson

Byggtjänst Ö-vik

Christer Thoréus

Yrkeslärare

Undertaksmontörer

Eva Thor

AU - Byggföretagen

Christian Nielsen

BYNs kansli

Väg- och anläggningsarbetare

Thomas Hagman

BYNs kansli

Magnus Andersson

AU - Seko

Sammi Strandberg

JVAB

Björn Gudmunsson

Yrkeslärare

Robert Wanstadius

Expert