Bilaga: Riktlinjer för avtal avseende enskilda lärlingar inom andra kollektivavtalsområden

Byggyrkesutbildning för företag och organisationer utanför BYNs avtalsområden

BYN vill att det ska vara möjligt för lärlingar anställda i företag utanför BYNs avtalsområden att följa Yrkesutbildningsavtalet och på sikt få ett yrkesbevis utfärdat av BYN. Det krävs då att ett avtal med företaget skrivs samt att företaget betalar en avgift för detta, idag 8500 kr exkl moms. En grundförutsättning är dock att företaget har kollektivavtal inom sitt verksamhetsområde.

Avtalsmall med information finns tillgänglig för BYN-funktionärer i BYNs Intranät.

Bakgrund

Yrkesarbetare i enlighet med byggindustrins yrkesutbildningsavtal har sedan länge kunnat utbildas i företag/organisationer som inte tillhör avtalsområdet. Tillämpningen har varierat över landet och frågan har hanterats olika av BYN-regionerna. Sedan det senaste yrkesutbildningsavtalet infördes har systemet styrts upp och utbildningsboken utfärdas exempelvis efter anställning som lärling i ett företag bundet av byggindustrins kollektivavtal.

För byggbranschen och inte minst för de enskilda lärlingarna är det ett värde att en yrkesutbildning kan ske även inom dessa närliggande områden. Det är bra att branschens yrkesbevis värderas som en kvalitetsindikator även utanför den avtalsmässigt definierade byggindustrin.

 

Aktuella yrkesområden

Det rör sig främst om maskinförare och väg- och anläggningsarbetare som arbetar inom kommuner (parkverksamhet och teknisk förvaltning), träindustrins träarbetare som bygger villor, skogsbrukets maskinförare och andra närstående branscher.

 

Kostnader

De kostnader som uppstår för BYN och parterna regionalt till följd av en etablerad lärlingsutbildning är:

 

BYN:

  • Utbildningsregister
  • Yrkesbevis inkl registerhållningen
  • Handledarinstruktioner

Regionala kostnader:

  • Registrering
  • Handledarmaterial/utbildning
  • Uppföljning

 

(reviderad 2022-06-21)